Witamy w nowym sklepie internetowym Regalik.pl! Zapraszamy do zakupów!

Jadalnia — miejsce rodzinnych spotkań

Jadalnia — miejsce rodzinnych spotkań

Jadalnia - jako szczególne miejsce w domu - jest znana od dawien dawna. Kiedyś była ona zupełnie osobnym pomieszczeniem, dzisiaj natomiast spotkamy też jadalnię połączoną z kuchnią lub salonem. Niezależnie od tego gdzie zostanie umieszczona nasza jadalnia, to jest ona sercem mieszkania.

{[description]}
07.03.2022

To właśnie w jadalni spożywamy rodzinne śniadania, obiady i kolację. Spędzamy tam dużo czasu z rodziną i gośćmi. Zacieśniamy więzy i prowadzimy długie rozmowy. Brak jadalni mógłby zaburzyć codzienne życie i relacje z bliskimi. Tak ważne miejsce powinno być odpowiednio urządzone, tak aby każda osoba znajdująca się w jadalni czuła się komfortowo. Co powinno znajdować się w jadalni? I jak ją urządzić? Podpowiadamy w naszym artykule!

Solidny, duży stół 

Jako że stół jest punktem centralnym jadalni i korzystamy z niego, nawet kilka razy dziennie, to powinien on być wykonany z dobrej jakości materiałów. 

Jakość to jednak nie wszystko. Pamiętajmy o odporności na zabrudzenia i uszkodzenia. Jest to istotne, zwłaszcza dla osób posiadających dzieci.

Stół powinien być wystarczająco duży, tak aby pomieścił wszystkich domowników, a każdy z nich miał wyznaczoną dla siebie przestrzeń. 

Dla osób bezdzietnych, par lub singli, świetni sprawdzi się mniejszy 4-osobowy stół https://www.regalik.pl/stol-debowy-parma-olej-naturalny.

Osoby posiadające dzieci lub organizujące częste spotkania z przyjaciółmi powinny pomyśleć o większym 6-ścio, a nawet 8-osobowym stole https://www.regalik.pl/stol-debowy-lizbona-olej-naturalny

W sytuacji gdy metraż mieszkania nie pozwala nam na tak duży stół, można zakupić blat rozkładany. 

Nasz stół lokujemy w centralnej części pomieszczenia, a jeżeli jest to możliwe, umieszczam go w okolicy okien. 

Rynek mebli oferuje nam wiele rodzajów tego mebla.

Stół prostokątny do jadalni

Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym wyborem jest klasyczny stół prostokątny. Pomieścić on nie tylko wiele osób, ale też potraw i ozdób. Nada przestrzeń i ładnie wkomponuje się w pomieszczenie. Dodatkowym atutem stołu, o kształcie prostokąta, jest możliwość wyróżnienia gospodarza lub gościa honorowego sadzając go przy krótszym boku tego mebla. Obecnie trendem w aranżacji mieszkań są stoły proste o drewnianym blacie i metalowych nogach, przykładowo: 

https://www.regalik.pl/stol-debowy-maribor-olej-naturalny  lub https://www.regalik.pl/stol-debowy-montreal-olej-naturalny.

https://www.regalik.pl/stol-debowy-valence-olej-naturalny
Stół okrągły do jadalni

Do naszej jadalni możemy również wybrać stół o kształcie owalu lub koła. Jednak ten rodzaj mebla jest głównie wybierany ze względów estetycznych. Funkcjonalność okrągłego stołu jest niestety mniejsza od tych prostokątnych. Zmieści się przy nim mniej osób, a do tego zajmie on więcej miejsca przestrzeni. Okrągły stół może stanowić wyzwanie podczas ustawiania go w pomieszczeniu. Ciężko taki stół wpasować i znaleźć dla niego miejsce. 

Jeżeli jednak nie potrzebujemy stołu dla wielu osób, i zależy nam na walorach estetycznych, to wybór stołu okrągłego będzie odpowiednim pomysłem.

Atutem okrągłych stołów jest równość pozycji osób przy nim siedzących. 

Jasność pomieszczenia

Oświetlenie jadalni

Oświetlenie jadalni jest równie ważne co stół. Dobrze dobrane światło i żyrandol sprawią, że pomieszczenie będzie przytulne i komfortowe. 

Światło w jadalni powinno znajdować się nad stołem. Wybierz jedną lub kilka lamp, które zawisną centralnie nad stołem, oświetlą one pięknie najważniejsze dla nas miejsce. Jednak należy zwrócić uwagę na rodzaj światła. W jadalni powinniśmy unikać chłodnego i intensywnego światła. Podczas jedzenia i rozmów powinno nam towarzyszyć klimatyczne oświetlenie. Dlatego do jadalni sprawdzi się ciepłe światło  o delikatnej mocy. Takie światło sprawi, że spożywanie posiłków będzie komfortowe i przyjemne. 

 

Kolory do jadalni

Poza oświetleniem ważne są też kolory naszej jadalni. Zwłaszcza gdy nasze miejsce do jedzenia jest małych rozmiarów. Jadalnia jest pomieszczeniem tętniącym życiem, dlatego też jej wystrój powinien być żywy i jasny. Aranżując jadanię, wybierz jasne kolory ścian — biel, beż, pastele. Dobrym wyborem będzie też wybranie jasnych mebli. Postaw na białe komody (https://www.regalik.pl/komoda-oslo-2-dab-bialy ) i półki, które będą odbijać światło. A wybierając drzwi i stół zdecyduj się na jaśniejsze odcienie drewna. Jasne elementy jadalni optycznie powiększą pomieszczenie i sprawią, że będzie ono przyjazne rodzinnym spotkaniom.  

 

Pixabay.com; martynaszulist

Jadalnia to nie tylko stół — meble do jadalni 

Wydawałoby się, że w jadalni wystarczy stół, krzesła i światło. Otóż nie. 

Dobrze wyposażona jadalnia posiada miejsce do przechowywania niezbędnych rzeczy. Dobierz do swojej jadalni komodę, szafkę i półki zgodnie z Twoimi potrzebami. W takim meblu powinna znajdować się przede wszystkim zastawa stołowa, obrusy, serwetki i ozdoby, a nawet książki kucharskie lub przepiśniki. 

Wybierz mebel, który pomieści wszystkie te rzeczy. 

Komoda z szufladami

Na szkło i porcelanę wybierz komodę. Dobrym wyborem będzie taka, która posiada szuflady. Rozmieścisz wtedy poszczególne naczynia w osobnych szufladach (możesz wyznaczyć szufladę na talerze, szufladę na szkło czy kubki). Natomiast na wiszących półkach możesz wyeksponować swoje książki lub wazy. 

https://www.regalik.pl/komoda-oslo-2-dab-bialy

 

Ozdoby - dodatki i dekoracje do jadalni

Dekoracje to aspekt aranżacji wnętrz, o którym często zapominamy. Jest on jednak niezwykle ważny. Nadaje wnętrzu charakteru i klimatu. Jako że jadalnia jest miejscem, w którym często przebywamy lub do którego zapraszamy naszych gości, to pełni ona funkcję reprezentacyjną naszego mieszkania. 

Dodatki ożywiają nasze wnętrze i zapobiegają nudzie. 

Pamiętamy, aby ozdoby były spójne z wystrojem jadalni, ale też takie, które będą przyjemnym i ładnym dodatkiem wizualnym podczas spożywania posiłków. 

Kwiaty na stole

Wybierając dodatki do jadalni, dobrze jest postawić na kwiaty, wazony i świeczniki, które umieścimy na pięknym dużym stole. Nasze centrum jadali od razu będzie się wyróżniać i zachęcać do przebywania przy stole. 

Duże obrazy i lustra to ciekawy element, który może nadać charakteru i elegancji pomieszczeniu. To samo dotyczy żyrandoli w fikuśnych kształtach. 

Co postawić na meblach?

Nie zapomnijmy o wykorzystaniu przestrzeni na meblach — zdjęcia, owoce, świeczki, figurki i książki ustaw na komodzie lub wiszących półkach (Nie wiesz co wybrać na dekorację komody? Zapraszamy do naszego innego artykułu o komodach->https://www.regalik.pl/co-postawic-na-komodzie-v1 ).

Kwiaty w jadalni

Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty. Rośliny nie tylko muszą znajdować się na stole czy meblach. Można też w ciekawy sposób zwiesić je z sufitu przy pomocy specjalnych osłonek. A duże solidne rośliny jak monstera czy ficus, umieścić w ciekawych donicach i ustawić przy oknach i komodzie. W dekoracji jadalni przydatny też może być wzór kwiatowy, znajdujący się na obrusach, serwetach czy obrazach. 

Dzięki dużej ilości kwiatów wnętrze będzie przytulne i spokojne, co umili spożywanie posiłków i spędzanie czasu z bliskimi. 

 

Pixabay.cm: sodamtree

 


This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.